Fantasy Horizons
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Fantasy Horizons

A kingdom where fantasy and art equally reign
 
ΦόρουμΠόρταλΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος

Πήγαινε κάτω 
+4
Lancelot
YavannaGr
shapur
Lady Virgilia
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Lady Virgilia
Black Queen
Black Queen
Lady Virgilia


Αριθμός μηνυμάτων : 930
Ηλικία : 35
Κατοικία : King's Landing
Registration date : 04/12/2008

Χαρακτήρας
Race Race: Female Elf Female Elf
Class: Samurai
Alignment: Lawful Neutral Lawful Neutral

Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος   Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος I_icon_minitime05.06.09 22:07

Γενικά θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο Τόλκιν έχει ουκ ολίγες γυναικείες παρουσίες στα έργα του. Και γυναίκες που δεν είναι απλές νοικοκυρές, ούτε έχουν παθητικό ρόλο. Παράδειγμα η Έογουιν.

Στο Σιλμαρίλλιον οι γυναίκες είναι πολύ περισσότερες από ότι στην τριλογία. Υπάρχει κάποια που σας κάνει να αισθάνεστε περήφανες για το φύλο σας, ή που επιβεβαιώνει το ότι οι γυναίκες μπορούν να είναι πιο δυνατές από τους άντρες σε αντίξοες συνθήκες?

Προσωπικό μου πρότυπο είναι η Μόργουεν. Περήφανη, φοβάται μεν αλλά δεν το δείχνει, και παρά τις κακοτυχίες της οικογένειάς της το πάλεψε μέχρι το τέλος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://erevia.deviantart.com/
shapur
Newborn
Newborn
shapur


Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ηλικία : 35
Registration date : 10/06/2009

Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος   Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος I_icon_minitime15.06.09 17:42

Η Μόργουεν, ε; Χμμμ, πολύ περήφανη για τα γούστα μου και έρχεται πακέτο με την κατάρα του οίκου του Χούριν. Εγώ ψηφίζω Λούθιεν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
YavannaGr
Newborn
Newborn
YavannaGr


Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ηλικία : 37
Κατοικία : 3 dogs...
Registration date : 21/06/2009

Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος   Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος I_icon_minitime21.06.09 21:57

Όπως φαίνεται και στο nick name μου,συμπαθώ ιδιαίτερα την Γιαβάννα...αν και υπάρχουν και άλλες αξίες,δεν μπορώ να κρύψω τη συμπάθειά μου που έχω ως προς το πρόσωπό της.

edit by Ceridwen: Αν μπορείς, να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες, τα greeklish απαγορεύονται Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://twitter.com/YavannaGr
Lancelot
Knight of Zero
Knight of Zero
Lancelot


Αριθμός μηνυμάτων : 853
Ηλικία : 35
Κατοικία : Somewhere Beyond time and space
Registration date : 05/12/2008

Χαρακτήρας
Race Race: Male Human Male Human
Class: Mecha Pilot
Alignment: Neutral Neutral

Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος   Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος I_icon_minitime26.06.09 2:14

Λοιπον ας τα παρουμε με την σειρα...
Απο τις Αινουρ οι αγαπημενες μου ειναι η Βαρντα ακα Εμπερεθ και η λατρεμενη μου Γιαβαννα. Για μενα οι δυο μεγαλυτερες βαλιερ εβερ!
Και συμπαθω πολυ και την Μελιαν και ο αντρας που διαλεξε ηταν απογοητευτικος Razz

Αν παμε στις θνητες φιλές.
Η Αρεδελ ειναι η best off. Την θαυμαζα την ξωτικοπριγκιπισσα!
Μετά η Λούθιεν. Ακολούθησε τον αγαπημένο της μέχρι τα πιο βαθμια μπουντρουμια της Αγκμπαντ και κέρδισε το Σιλμαριλ αρνήθικε μέχρι και την αθανασία της για χάρη του!!

Τέλος δεν μπορώ να ξεχάσω την Μόργουεν που είναι αθανατη με όλες τις έννοιες της λέξης. Πραγματικα μια αν δεν ήταν τόσο αυστηρη για μένα θα ήταν η τέλεια γυναίκα. Απίστευτα δυναμική τα κατάφερε καλύτερα από οποιονδήποτε άντρα ας μην κοροιδευόμαστε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Angel of Death
Apprentice
Apprentice
Angel of Death


Αριθμός μηνυμάτων : 55
Ηλικία : 35
Κατοικία : Xania
Registration date : 27/05/2009

Χαρακτήρας
Race Race: Male Orc Male Orc
Class: Peasant
Alignment: Neutral Good Neutral Good

Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος   Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος I_icon_minitime26.06.09 8:46

Εγω θα πω την Λουθιεν...Νταξει εκανε τα παντα για τον ερωτα της και νικησε στην τελικη.Επισης συμπαθω πολυ την Γκαλαντριελ αν και στο Σιλμαριλιον ο ρολος της ειναι πολυ παθητικος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lancelot
Knight of Zero
Knight of Zero
Lancelot


Αριθμός μηνυμάτων : 853
Ηλικία : 35
Κατοικία : Somewhere Beyond time and space
Registration date : 05/12/2008

Χαρακτήρας
Race Race: Male Human Male Human
Class: Mecha Pilot
Alignment: Neutral Neutral

Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος   Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος I_icon_minitime30.06.09 22:53

H Γκαλαντριελ μου φαινόταν πολύ ψυχρή και μου την ψηλοέδεινε Razz

Και να πώ την κακιούλα μου το καταχάρηκα που αγάπησε τελικά άνθρωπο και όχι ξωτικό laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lady Virgilia
Black Queen
Black Queen
Lady Virgilia


Αριθμός μηνυμάτων : 930
Ηλικία : 35
Κατοικία : King's Landing
Registration date : 04/12/2008

Χαρακτήρας
Race Race: Female Elf Female Elf
Class: Samurai
Alignment: Lawful Neutral Lawful Neutral

Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος   Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος I_icon_minitime02.07.09 21:40

H Γκαλάντριελ αγάπησε άνθρωπο? ΠΟΤΣ ΓΚΕΓΚΕΝ ΑΥΤΟ?!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://erevia.deviantart.com/
Lancelot
Knight of Zero
Knight of Zero
Lancelot


Αριθμός μηνυμάτων : 853
Ηλικία : 35
Κατοικία : Somewhere Beyond time and space
Registration date : 05/12/2008

Χαρακτήρας
Race Race: Male Human Male Human
Class: Mecha Pilot
Alignment: Neutral Neutral

Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος   Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος I_icon_minitime02.07.09 23:34

Οχι εννουσα την λουθιεν σορρυ...
ειχα στο μυαλο μου οτι το πιο ομορφο πλασμα στον κοσμο αγαπησε εναν ανθρωπο Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nereus Black
Newborn
Newborn



Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ηλικία : 28
Registration date : 27/07/2010

Χαρακτήρας
Race Race:
Class: Commoner
Alignment: Neutral Neutral

Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος   Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος I_icon_minitime27.07.10 11:51

ε οι αγαπημενες μου απο το Σιλμαριλιον ηταν η Βαρντα η Λουθιεν και η Μοργουεν....
ειδικα το κομματι της Λουθιεν ειναι απο τα πιο ωραια στο Σιλμαριλλιον ειδικα εκει που παει να σωσει τον Μπερεν απο αυτον τον Πυργο μαζι με τον Χουαν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anastasia Romanov
Apprentice
Apprentice
Anastasia Romanov


Αριθμός μηνυμάτων : 161
Ηλικία : 28
Registration date : 13/03/2010

Χαρακτήρας
Race Race: Female Human Female Human
Class: Warrior
Alignment: Neutral Neutral

Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος   Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος I_icon_minitime27.07.10 13:13

Εμενα η αγαπημενη μου με διαφορα ειναι η Νιενορ love Μετα ακολουθουν:Λουθιεν,Γιαβαννα,Νιέννα.Αυτες Smile .Τη Μοργουεν δεν τη πολυ παω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mara Jade
Newborn
Newborn
Mara Jade


Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ηλικία : 31
Registration date : 05/07/2012

Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος   Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος I_icon_minitime06.07.12 0:47

Οι αγαπημένες μου είναι η Mόργουεν,η Λούθιεν,η Ίντριλ και η Αρέδελ.Αυτό που μου άρεσε πολύ σ' αυτές είναι το ότι δεν ήταν παθητικές. Ήταν πρωταγωνίστριες στη ζωή τους και σ'άφηναν με την εντύπωση ότι ανεξάρτητα από τη μοίρα τους κατάφερναν να έχουν μια περίεργη σχέση μαζί της και να αφήνουν το σημάδι τους πάνω της..Επίσης,ο χαρακτήρας της κάθε μίας είναι ξεχωριστός και επιβλητικός.Η τελείως αγαπημένη μου είναι η Μόργουεν.Είναι το είδος της γυναίκας που αγαπώ.Τόσο περήφανη,τόσο αλύγιστη.Πραγματική πολεμίστρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Γυναικείοι χαρακτήρες στο Έπος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Οι χαρακτήρες σας
» Αγαπημένοι χαρακτήρες
» Ποιοι ειναι οι αγαπημένοι σας χαρακτήρες?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Fantasy Horizons :: Fantasy & Science Fiction :: J.R.R.Tolkien :: Σιλμαρίλλιον-
Μετάβαση σε: